Káva je již po staletí jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě.

Miliony lidí po celém světě začínají svůj den šálkem kávy. Vůně čerstvě uvařené kávy stačí k omámení smyslů, ale uvařit dokonalý šálek vyžaduje zručnost.

Ať už jste milovníkem nebo znalcem kávy, naučit se umění přípravy vám pomůže připravit pokaždé dokonalý šálek kávy. V tomto článku vám ukážeme, jak připravit dokonalý šálek kávy, který bude konkurovat i těm nejlepším baristům.

VÝBĚR SPRÁVNÉ ZRNKOVÉ KÁVY

Kvalita vybraných kávových zrn je nejdůležitějším faktorem pro přípravu skvělé kávy.

Čím čerstvější jsou kávová zrna, tím lepší je káva. Hledejte kvalitní kávová zrna, která jsou čerstvá a byla upražena během posledních dvou týdnů. Vyhněte se nákupu předemleté kávy, protože je obvykle zatuchlá a postrádá chuť a aroma čerstvě namleté kávy.

MLETÍ ZRNKOVÉ KÁVY

Jakmile jste vybrali správná kávová zrna, dalším krokem je jejich namletí na požadovanou hrubost.

Pro dokonalý šálek kávy je třeba kávová zrna umlít těsně před přípravou. Tím zajistíte maximální čerstvost a chuť. K mletí kávových zrn na požadovanou hrubost použijte mlýnek na kávu. V případě překapávacího kávovaru použijte středně hrubé mletí. Pro french press použijte hrubé mletí.

VAŘENÍ KÁVY

Dalším krokem je uvaření kávy. Existuje mnoho různých způsobů přípravy kávy, my se však zaměříme na dvě nejoblíbenější metody: překapávanou kávu a french press.

Překapávaná káva

K přípravě překapávané kávy potřebujete překapávač. Do filtračního koše vložte kávový filtr, přidejte mletou kávu a do zásobníku nalijte požadované množství vody.

Zapněte kávovar a počkejte, až se káva uvaří. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte vodu o teplotě 90 až 95 stupňů Fahrenheita.

French Press

K přípravě kávy French press potřebujete kávovar French press. Do karafy vložte mletou kávu a zalijte ji horkou vodou.

Nechte kávu 4-5 minut louhovat a poté stiskněte píst dolů, aby se oddělila kávová sedlina od uvařené kávy.

Dokončení přípravy kávy

Posledním krokem je přidat do kávy všechny závěrečné úpravy. To může zahrnovat přidání mléka, cukru nebo smetany.

Chcete-li si dopřát zdravější variantu, zkuste místo mléka přidat mandlové nebo kokosové mléko. Můžete také experimentovat s různými příchutěmi, například s vanilkou nebo skořicí.

Uvařit dokonalý šálek kávy vyžaduje zručnost a pozornost věnovanou detailům, ale se správnými nástroji a technikami to zvládne každý.

Nezapomeňte si vybrat kvalitní kávová zrna, umlít je těsně před přípravou a použít správný způsob přípravy. Díky těmto tipům můžete připravit dokonalý šálek kávy, který bude konkurovat i těm nejlepším kavárnám.