Názory se různí, ale nejvýznamnější místa v žebříčku nejdražších káv si rozdělují tři odrůdy: Kopi Luwak z Filipín, Blue Mountain z Jamajky a Hawaiská káva Kona. Tyto kávy patří mezi nejkvalitnější na světě a jejich ceny se vyšplhávají až na 20 000 – 25 000 Kč/kg. Nicméně ani vysoká cena nezaručuje, že se vám tyto kávy budou líbit, protože konečné hodnocení závisí na vaší vlastní chuťové preferenci.

Blue Mountain

Příběh kávy Blue Mountain začíná v 18. století, kdy francouzský král Ludvík XV poslal 3 sazenice kávy do francouzské kolonie Martinik. O pět let později obdržel guvernér Jamajky sir Nicholas Lawes jednu sazenici kávy jako dárek od guvernéra Martiniku. Tato sazenice Arabiky přinesla na svět výjimečnou kávu a stala se základem pro budoucí plantáže. Po devíti letech byla exportována první káva z Jamajky a tak vznikl jamajský kávový průmysl. Pro označení kávy Blue Mountain Jamaica (JBM) musí být kávovník pěstován ve výškách do 1800 m v určených oblastech, zahrnujících rozlohu 6000 ha. Tato oblast je pečlivě kontrolována, a to podobně jako francouzské šampaňské, aby se zachovala jedinečnost a kvalita této kávy. Kávové plantáže v horách Blue Mountain jsou charakterizovány malými holdingy o rozloze do 4 ha a existuje zde okolo 25000 drobných pěstitelů. Jamajská Blue Mountain káva je často nazývána "šampaňská káva" a její exkluzivitu umocňuje i fakt, že je balena do dřevěných sudů namísto běžných jutových pytlů.

Hawaii Kona

Další odrůda, Hawaii Kona, je pěstována na havajských plantážích na svazích sopky Mauna Loa. Kávovníky zde prosperují díky vyváženému poměru srážek, slunečního záření a pravidelné oblačnosti. Káva Kona je známá svým jedinečným aroma, vynikající decentní kyselostí a měkkou chuťí s oříškovým nádechem. Pěstuje se pouze na jednom místě na světě, na zlatém Kona Coast na ostrově Havaj, a to na několika málo farmách. Plantáže Kona kávy jsou často v majetku rodin, které své znalosti a zkušenosti předávají z generace na generaci. Kávovníkům se daří nejlépe na chladných svazích hor Hualalai a Mauna Loa s bohatou vulkanickou půdou a výraznou oblačností. Kávovníky kvetou obvykle po suché zimě a všechna zrna jsou sbírána, sušena a loupana ručně. Hawaii Kona káva je neuvěřitelně bohatá na chutě, které se postupně mění v ústech. Začíná lehkou a svěží kyselostí, pokračuje lahodným ovocným akcentem a končí čokoládovými a oříškovými tóny. Její chuť je tak komplexní, že ji jen obtížně lze popsat. Mnozí tvrdí, že je to nejlepší káva, kterou kdy ochutnali. Její unikátní chuť zůstává dlouho v ústech a na rtech.

Kopi Luwak

Poslední a zároveň nejčastěji cenou nejdražší je Kopi Luwak. Tato káva, uváděná na trh koncem 19. století, se liší od běžné sklizně na plantážích. Získává svou jedinečnou chuť díky procesu trávení cibetkou, kunovitým zvířetem živícím se hmyzem a tropickými plody, včetně plodů kávovníku. Zrna kávy procházejí zažívacím traktem cibetky a v jejím trusu se nacházejí nezměněná kávová semena. Ta jsou poté tradičním způsobem upražena. Cena Kopi Luwak se pohybuje okolo jednoho tisíce dolarů za kilogram, což ji opravňuje považovat za jednu z nejdražších káv na světě. Výjimečnou chuť této kávy oceňují znalci. Je popisována jako velmi kořeněná s jemnými tóny čokolády a karamelu.

Přestože nejdražší kávy světa mají své specifické postavení a vynikající kvalitu, vždy záleží na osobních preferencích a vkusu každého jednotlivce.

Souhrn

  • Nejdražší kávy světa jsou obvykle Kopi Luwak z Filipín, Blue Mountain z Jamajky a Hawaiská káva Kona.
  • Kopi Luwak je zvláštní káva, která prochází trávicím traktem cibetky a získává tak svou unikátní chuť.
  • Blue Mountain je pěstována na jamajských plantážích a je známá svým lahodným aroma a nasládlou chutí.
  • Hawaiská káva Kona je považována za jednu z nejlepších káv na světě a je pěstována na svazích hor Hualalai a Mauna Loa na Havaji.
  • Káva Kona se vyznačuje bohatými chutěmi, které se postupně mění od kyselosti přes ovocné tóny až po čokoládové a oříškové tóny.
  • Nejdražší kávy jsou často limitovány svou malou produkční kapacitou a specifickými pěstitelskými podmínkami.
  • Ceny nejdražších káv se pohybují kolem jednoho tisíce dolarů za kilogram.
  • Preference chuti jsou subjektivní a každý jedinec si musí sám vybrat, která káva mu nejvíce vyhovuje.